Kiedy taryfa G11 będzie najkorzystniejsza?

W przypadku osób niezadowolonych z wysokości rachunków za zużycie energii elektrycznej, zaleca się przejrzenie ofert innych dostępnych dostawców prądu. Okazuje się, że zmiana dotychczasowego sprzedawcy prądu może przynieść w dłuższej perspektywie czasu niemałe oszczędności, a na taki krok może zdecydować się każdy i to całkowicie za darmo. Czym charakteryzuje się najpopularniejsza taryfa G11?

Kiedy taryfa G11 będzie najkorzystniejsza?

Chociaż grupa taryfowa G11 przeznaczona jest przede wszystkim dla gospodarstw domowych, to jednak jej odbiorcami mogą być także akademiki, klasztory, plebanie, domy dziecka czy hospicja. Tak naprawdę to na ten rodzaj taryfy może zdecydować się każdy odbiorca przyłączony do sieci niskiego napięcia. W związku z tym nawet taryfa ta będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku zużycia prądu w domkach letniskowych i garażach. Jeśli natomiast maksymalna moc umowna przekracza 40 kW, czyli zużywana jest większa ilość prądu, to konieczne jest wybranie innej taryfy.

Taryfa G11 jest uniwersalnym typem taryfy, która świetnie sprawdza się w przypadku gospodarstw domowych, gdzie prądem zasilane jest oświetlenie oraz urządzenia domowego użytku. Jeśli natomiast dom ogrzewany jest prądem, to znacznie korzystniejszą taryfą będzie taryfa G12, czyli taryfa dwustrefowa. Wówczas w godzinach nocnych obowiązują niższe stawki za kilowatogodzinę, a więc można liczyć na niemałe oszczędności.

Nie tylko opłata abonamentowa

Trzeba pamiętać o tym, że na rachunku za prąd znajdują się informacje o różnych opłatach. Tak więc decydując się na taryfę G11, trzeba liczyć się nie tylko z kosztami związanymi z poborem energii, ale także z dodatkowymi opłatami. Opłata abonamentowa naliczana jest co miesiąc, a do tego dochodzą opłaty za dystrybucję. Chodzi tutaj o składnik stały i zmienny stawki sieciowej za usługę dystrybucji energii elektrycznej oraz stawkę jakościową za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego i opłatę przejściową za przedterminowe rozwiązanie kontraktów długoterminowych.