Fotowoltaika, czyli darmowy prąd ze słońca

Darmowy prąd jest w zasięgu ręki każdego. Ceny za energię elektryczną nie należą do niskich, a według raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych już za kilka lat zacznie brakować prądu. Z pewnością będzie się to wiązać z jeszcze większymi podwyżkami. W związku z tym zainwestowanie w odnawialne źródła energii wydaje się być najsłuszniejszym posunięciem. W Niemczech miliony osób wykorzystuje instalacje fotowoltaiczne, gdzie w Polsce fotowoltaika pozwala oszczędzić zaledwie kilkudziesięciu tysiącom obywateli. Jak tak naprawdę działają ogniwa fotowoltaiczne i czy fotowoltaika się w Polsce opłaca?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznych

Panel fotowoltaiczny składa się z ogniw fotowoltaicznych, które przechwytują padające na ogniwa promienie słoneczne i przekształcają je w prąd elektryczny. Ogniwa zbudowane są z krzemu, a wytworzona przez panele energia elektryczna może służyć do zasilania każdego urządzenia. Jest to możliwe ze względu na to, że uzyskany przez instalację fotowoltaiczną prąd ma takie same parametry, co ten płynący w gniazdku z sieci elektroenergetycznej. Różnica polega na tym, że energia pozyskana ze słońca jest czysta i darmowa oraz zawsze dostępna. Dzięki temu nie trzeba martwić się przerwami w dostawie prądu od zakładu energetycznego ani też nagłym wzrostem cen energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł. Obecnie można nie tylko liczyć na uzyskanie wsparcia finansowego na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, ale także w wielu przypadkach na udzielenie preferencyjnych kredytów czy korzystnych systemów ratalnych. Co więcej, dynamiczny rozwój fotowoltaiki sprawił, że panele słoneczne są nie tylko tańsze, ale również wydajniejsze. Na zwrot kosztów z inwestycji w panele fotowoltaiczne można liczyć już po upływie pięciu czy sześciu lat, a ich żywotność wynosi dwadzieścia pięć lat.

Co daje posiadanie przydomowej mini elektrowni fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna nie tylko pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Dzięki niej można także zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Po przetworzeniu energii pozyskanej ze Słońca, można wykorzystać ją do ogrzewania wody, dogrzać nią budynki elektrycznie w okresach przejściowych, podgrzewać podłogę w łazience za pomocą elektrycznych mat grzewczych czy też zwrócić się w kierunku współpracy z pompami ciepła.