Jakie są sposoby na kompensację mocy biernej w sieci

kompensacja mocy biernej

Każdy chciałby płacić jak najmniejsze rachunki za prąd. Dotyczy to zarówno odbiorców indywidualnych i prywatnych, jak też zarządców dużych firm przemysłowych, czy miejsc skupiających punkty usługowe i lokale. W tym drugim przypadku wysokie rachunki za prąd mogą wynikać nie tylko z samego zużycia energii czynnej, ale również ze względu na przekroczenie pewnych pułapów dotyczących mocy biernej.

Moc bierna i moc czynna

Zagadnienia związane z mocą czynną i mocą bierną w sieci elektrycznej to już naprawdę dosyć zaawansowane kwestie związane z branżą energetyczną. W dużym skrócie można ująć to jednak tak – dostawcy prądu zarabiają na sprzedaży energii czynnej, natomiast tracą jeżeli w sieci znajduje się zbyt dużo mocy biernej. Słowa to między innymi negatywnie na trwałość infrastruktury, takiej jak chociażby kable. Do pewnego pułapu, za tak zwaną moc bierną nie naliczane są dodatkowe opłaty. Natomiast po przekroczeniu pewnego współczynnika, zgodnie z przepisami prawa, za moc bierną trzeba płacić. To może podwyższyć rachunek nawet o kilkaset złotych, lub jeszcze więcej w przypadku dużych zakładów przemysłowych, w których wykorzystuje się pewne charakterystyczne maszyny. Co zrobić, aby rozwiązać ten problem? Kompensacja mocy biernej to odpowiedź.

Kompensacja mocy biernej

W celu zmniejszenia poboru mocy biernej, która jest potrzebna do prawidłowego działania urządzeń, montuje się specjalne systemy, które lokalnie wytwarzają moc bierną. Jak łatwo się domyślić, wtedy ten rodzaj mocy nie jest pobierany od dostawcy prądu. Jakiego rodzaju maszyny generują tak duże straty na rachunkach, które są związane z poborem mocy biernej? To między innymi windy, układy wentylacji, silniki napędów, klimatyzatory lub oświetlenie. Lokalne zamontowanie układów na przykład baterii kondensatorów, pozwala na wytworzenie mocy biernej potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania wyżej wymienionych urządzeń i maszyn. Dzięki temu można obniżyć rachunki za pobór energii elektrycznej, w których to przy przekroczeniu pewnego umownego stosunku poboru energii czynnej do biernej, naliczane są horrendalnie wysokie stawki karne.