Fotowoltaika koszt – czy się opłaca?

Fotowoltaika koszt - czy się opłaca

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na popularności. Polega oczywiście na pozyskiwanie energii odnawialnej ze słońca, a tym samym redukcji kosztów związanych z energią elektryczną w danym gospodarstwie domowym. 

Zalety fotowoltaiki

Podstawowymi zaletami tego rozwiązania są:

  • niższe koszty dystrybucji. Przekłada się to oczywiście na większą niezależność od podwyżek cen energii, których w ostatnich latach doświadczyliśmy przecież tak wiele. 
  • wysoka trwałość. Mimo że instalacje fotowoltaiczne są stale narażone na czynniki atmosferyczne, gdy są wykonane z odpowiednich materiałów – są odporne nawet na ulewy, gradobicie, silny wiatr czy nacisk ze strony zalegającego na nich śniegu. 
  • ekologiczny sposób pozyskiwania prądu. Podczas stałej produkcji prądu instalacja nie emituje CO₂, czyli nie ingeruje w środowisko oraz nie wytwarza szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie nieszkodliwa dla środowiska.
  • szybki montaż. Kompleksowy montaż instalacji najczęściej odbywa się w ciągu 2-3 dni. 
  • możliwości związane z dofinansowaniem inwestycji. 
  • podniesienie wartości nieruchomości. 
fotowoltaika koszt montażu

Fotowoltaika – koszt

Wiele osób nie podejmuje decyzji o zamówieniu instalacji fotowoltaicznej ze względu na jej koszt. Na szczęście, w Polsce mamy wiele możliwości pozyskania dofinansowanie na taką inwestycję. Jedną z nich jest na przykład program Czyste Powietrze. Celem tego programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła na te bardziej przyjazne środowisku. W tym przypadku dotacja na zrealizowanie instalacji może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. 

Na koszt fotowoltaiki składa się w 45% sam zakup paneli, w 20% jet to koszt inwertera, który zmienia prąd stały w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. Przewody, śruby i inne elementy konstrukcyjne to około 20% całej inwestycji. Ostatnie, 15 % przeznaczamy na montaż fotowoltaiki. Więcej informacji znajdziesz w artykule na E.ON.

W przypadku gdy zdecydujesz się na zakup mikroinstalacji o mocy do 10 kWp, 1 kWp oscyluje w granicach 4500-5500 zł. Można więc założyć, że instalacja o mocy 4 kWp będzie Cię kosztowała około 20 000 zł. Jej koszt można oczywiście zredukować poprzez szereg dofinansowań.