Stacja ładowania samochodów elektrycznych – jak wygląda ładowanie pojazdów?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych (EV charges) umożliwia szybkie i sprawne ładowanie samochodów elektrycznych. Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu elektrycznego, warto rozważyć, jakie są możliwości jego ładowania i które z nich będą dla nas dostępne. Dzięki temu możliwe będzie określenie, czy samochód elektryczny faktycznie odpowiada naszym potrzebom i jeśli tak, to który model wybrać.

Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych mogą się zasadniczo od siebie różnić. Możemy wyróżnić przede wszystkim trzy typy:

Teoretycznie możliwe jest naładowanie samochodu w przydomowych garażu nawet przy pomocy kabla podłączonego do zwykłego gniazdka. Jest to jednak bardzo długotrwałe. Montaż stacji ładowania znacznie zwiększa ten proces. Dobrym pomysłem może być codzienne podłączanie samochodu do stacji ładowania gdy przyjeżdżamy do domu na noc, by rano był on gotowy do pracy.

Co ważne, tego rodzaju stacja ładująca zwykle może być w prosty sposób zamontowana na ścianie. Nie wymaga ona także żadnej autoryzacji.

  • Stacje ładowania samochodów w miejscach publicznych.

Naładowany do pełna akumulator samochodu elektrycznego pozwala na przejechanie około 100-150 km. Chociaż ten zasięg powinien spokojnie pozwolić na codzienny dojazd do pracy, czasami okazuje się, że to nie wystarczy. W takich sytuacjach konieczne będzie korzystanie ze stacji ładowania w miejscach publicznych. Można znaleźć je na przykład przy centrach handlowych, stacjach benzynowych, parkingach czy na ulicy.

Często tego typu stacje ładowania są tworzone przez samych producentów samochodów elektrycznych lub we współpracy z nimi. Różne bywają opłaty za ładowanie samochodu. Można znaleźć punkty, gdzie jest ono dość drogie, ale i darmowe stacje.

  • Stacje szybkiego ładowania.

Coraz częściej możemy spotkać nowoczesne stacje, które umożliwiają bardzo szybkie naładowanie samochodu elektrycznego – w czasie nie przekraczającym pół godziny. Można je znaleźć głównie przy autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Czy warto zdecydować się na samochód elektryczny?

Bez wątpienia, samochód elektryczny ma wiele zalet. Jest przyjazny dla środowiska, niezawodny i cichy. Doskonale sprawdza się jako niewielki samochód przeznaczony do jazdy po mieście. Na razie jednak nie wszędzie na terenie Polski znajdziemy odpowiednią infrastrukturę, która pozwoli na regularne ładowanie w dalszej trasie.