Energia dla domu nie taka droga

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak naprawdę to każdy może płacić mniej za energię elektryczną, gdyż na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pomagających to osiągnąć. Przykładem może być wymienienie tradycyjnych żarówek na świetlówki energooszczędne, zmiana dostawcy prądu czy dotychczasowej taryfy lub zakup urządzeń AGD o klasie co najmniej A. Co zatem zrobić, aby zmniejszyć w większy czy mniejszy sposób rachunki za zużycie energii eklektycznej?

Energia dla domu nie taka droga
Kuchnia to miejsce, gdzie zużywa się sporo energii elektrycznej. Używa się tutaj wielu sprzętów gospodarstwa domowego, a niektóre z nich pobierają prąd przez całą dobę. Warto więc wymienić stare urządzenia na te nowsze, posiadające oznaczenia w postaci symbolów A, A+ i A++. Są to sprzęty energooszczędne, o najwyższej efektywności, które zużywają co najmniej o połowę mniej energii elektrycznej niż te tradycyjne modele. W wielu domach korzysta się również ze zmywarek, co wbrew pozoru jest oszczędniejsze niż ręczne mycie naczyń. Należy jednak pamiętać o tym, aby uruchamiać to urządzenie dopiero wtedy, gdy jest całkowicie pełne. Dodatkowo należy pozbyć się resztek jedzenia z naczyń i nie zostawiać umytych naczyń do wyschnięcia w zmywarce.

Jeśli chodzi zaś o gotowanie, to warto zamienić zwykle garnki na szybkowary, zagotowywać tylko potrzebną w danym momencie ilość wody, zawsze stosować dobrze dopasowane pokrywki do garnków i patelni oraz pilnować tego, aby płomienie palnika nie wychodziły poza garnek. Pozostając jeszcze przy temacie wyboru garnków, zaleca się stawiać na te z gładkim i dobrze przewodzącym dnem. Należy też pamiętać o tym, aby nie otwierać drzwiczek piekarnika podczas pieczenia, przez co traci się niepotrzebnie ciepło.

Oszczędności w łazience
Jeśli ma się taryfę dwustrefową, to zaleca się włączać pranie w godzinach nocnych, kiedy to stawki za prąd są znacznie niższe. Zaleca się także pranie ubrań w niższych temperaturach, co wpłynie korzystnie nie tylko na obniżenie zużycia energii elektrycznej, ale i na stan odzieży. W przypadku niezbyt zabrudzonych ubrań lepiej zrezygnować z prania wstępnego. Znaczenie ma także to, aby włączać pralkę dopiero po całkowitym wypełnieniu wsadu, gdyż urządzenie pobiera taką samą ilość wody i energii niezależnie od ilości włożonych do niej ubrań.