Odkąd odnawialne źródła energii cieszą się rosnącą popularnością, obiektem zainteresowania są przede wszystkim ogniwa fotowoltaiczne, umożliwiające uzyskiwanie energii z promieni słonecznych. Perspektywa produkcji prądu z możliwością sprzedaży nadwyżki zakładowi energetycznemu wydaje się niezwykle atrakcyjna – panele fotowoltaiczne nie tylko pozwalają przyczynić się do ochrony środowiska, ale również znacznie zmniejszyć koszty związane ze zużyciem energii. Pojawia się jednak pytanie – czy ta inwestycja jest opłacalna dla każdego?
Od czego zależy moc?
Moc paneli fotowoltaicznych warunkowane jest przez pogodę, jak również przez typ instalacji. Aby wybrać odpowiedniego producenta i najlepszą technologię, parametry paneli podawane są w standardowych warunkach pracy, w skrócie STC od angielskiego standard test conditions. Za STC uznawane jest sytuacja, w której promieniowanie słoneczne osiąga moc 1000 W/m2, temperaturę 25°C, a prędkość wiatru wynosi 1,5 m/s.
Efektywność energetyczna dla domu
Jeśli założyć, że wszystkie urządzenia domowe mają być zasilane wyłącznie energią słoneczną, łączna moc odbiorników elektrycznych może przekraczać nawet 30 kW. Budowa takiej instalacji byłaby bardzo droga, a przede wszystkim wymagałaby dysponowania dużą przestrzenią. Rzadko zdarza się jednak, żeby wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego działały jednocześnie, a to oznacza, że moc 30 kW wcale nie jest wymagana. Zaleca się nawet, by moc szczytowa instalacji dla domu jednorodzinnego nie przekraczała 5 kW. Tego rodzaju instalacja potrzebuje około 33 m2 na dachu. Aby uzyskać wysoką sprawność systemu, należy skierować fotoogniwa na południe i nachylić je pod odpowiednim kątem. Warto jednak pamiętać, że nie każdy budynek jest w stanie spełnić te wymagania – przed instalacją paneli należy więc mieć pewność, że dysponuje się odpowiednią przestrzenią, a tym samym możliwa jest pożądana efektywność energetyczna paneli.
https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/efektywnosc-energetyczna