Taryfy gazu dla firmy i dla domu oraz zmiana dostawcy

Zmiana dotychczasowego dostawcy gazu jest tak samo możliwa, jak i zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Warto mieć to na uwadze, gdyż dzięki temu możliwe jest zredukowanie kwoty widniejącej na fakturach za gaz. Każdy może skorzystać z prawa zmiany dostawcy paliwa gazowego i to bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Coraz większa swoboda w wyborze i większe oszczędności są zatem na wyciągnięcie ręki. Co warto zatem wiedzieć na temat zmiany dostawcy gazu i jak cieszyć się mniejszymi rachunkami?

Dystrybutor to nie to samo co dostawca

Wiele osób nie wie, na czym polega różnica między sprzedawcą a dystrybutorem paliwa gazowego, stosując obie te nazwy zamiennie. Nie jest to jednak prawidłowe. Dostawca gazu nie jest tym samym co jego dystrybutor. Sprzedawca jest podmiotem, od którego kupuje się gaz. Natomiast dystrybutor odpowiada za dostarczenie zakupionego u sprzedawcy gazu. Konieczne jest zatem podpisanie dwóch odrębnych umów – jednej z dystrybutorem i drugiej ze sprzedawcą gazu. Ponadto wysokość opłat dystrybucyjnych jest narzucona odgórnie i konsument nie ma na nią wpływu.

Ile kosztuje zmiana dostawcy gazu i jak długa ona trwa?

Zmiana dotychczasowego dostawcy gazu jest całkowicie bezpłatna, a więc nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Natomiast czas trwania zmiany sprzedawcy uzależniony jest od okresu wypowiedzenia zawartego w umowie z dotychczasowym dostawcą paliwa gazowego. Warto od razu zaznaczyć, że zmiana sprzedawcy gazu nie jest skomplikowana, gdyż dzięki podpisaniu pełnomocnictwa nowy dostawca zajmie się wszelkimi formalnościami w imieniu swojego klienta.

Taryfy gazu dla firmy i dla domu

Zarówno taryfy gazu dla firmy, jak i dla fomu są regulowane przez Prezesa URE. Na jakiej podstawie zatem odbiorcy gazu są kwalifikowani do poszczególnych grup taryfowych? W przypadku klientów indywidualnych brane pod uwagę są miejsce odbioru paliwa gazowego, roczne zużycie paliwa i jego rodzaj. Jeśli chodzi zaś o przedsiębiorstwa, to kwalifikowane są one do grup taryfowych ze względu na miejsce odbioru i roczną ilość wykorzystywanego paliwa gazowego oraz rodzaj paliwa i moc umowną.