Błędne odczyty liczników prądu

Licznik prądu jest nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej zarówno w gospodarstwie domowym jak i w firmie. Pozwala na precyzyjny odczyt ilości zużytego prądu i dostarczenie tej informacji do sprzedawcy. Na podstawie odczytów z licznika generowane są koszty dostawy prądu.

Indukcyjny licznik prądu

Na rynku urządzeń elektronicznych dostępnych jest kilka rodzajów liczników prądu. Najczęściej używanym w Polsce licznikiem prądu jest licznik indukcyjny. Licznik ten nalicza dostarczany prąd w kWh dzięki zastosowaniu aluminiowej tarczy, która rusza się w sposób proporcjonalny do bieżącego zużycia energii elektrycznej. Zazwyczaj liczniki indukcyjne wyposażone są w jeden miernik służący naliczaniu kilowatogodzin przy taryfie G11, czyli wtedy, gdy cena prądu jest taka sama niezależnie od pory dnia. Jednak przy korzystaniu z oferty dwutaryfowej G12 indukcyjny licznik prądu wyposażany jest w dwa mierniki mierzące ilość kWh wykorzystywanych w dzień oraz w nocy.

Licznik elektroniczny

Licznik elektroniczny jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zarówno dla odbiorcy jak i dostawcy prądu. Pozwala sprzedawcy odczytać stan zużycia energii elektrycznej w sposób zdalny, bez potrzeby wizyty inkasenta u odbiorcy. Elektroniczny licznik prądu jest wyposażony w ekran ciekłokrystaliczny i jest znacznie dokładniejszy w sczytywaniu ilości zużytego prądu w porównaniu do wspomnianego wcześniej licznika indukcyjnego.

Licznik inteligentny

Licznik inteligentny to nowoczesne urządzenie na rynku liczników prądu. Posiada on funkcję przesyłania co piętnaście minut do dostawcy prądu zaktualizowanego stanu zużycia energii elektrycznej. Co więcej, dostarcza on również informacje np. na temat mocy i napięcia prądu o dowolnej godzinie w konkretnym dniu. Dzięki tym informacjom sprzedawca ma możliwość lepszego zarządzania całą siecią energetyczną. Może wówczas wysyłać prąd tam gdzie jest on potrzebny, unikając w ten sposób przerw w jego dostawie. W przypadku wystąpienia awarii dostawca prądu jest natychmiast o tym powiadomiony, dzięki czemu czas reakcji oraz naprawy usterki znacznie się skraca.