Taryfa nocna w godzinach szczytu i pozaszczytowych – jak to wygląda w praktyce?

W przypadku niektórych gospodarstw domowych korzystną taryfą energii może okazać się taryfa nocna, w przypadku której doba podzielona jest na dwie strefy z niższą i wyższą stawką za kilowatogodzinę. Jeśli możliwe jest zaplanowanie największego zużycia energii elektrycznej właśnie na godziny pozaszczytowe, to zdecydowanie się na taryfę nocną może wiązać się z niemałymi oszczędnościami. Dla kogo zatem jest taryfa G12?

Taryfa nocna w godzinach szczytu i pozaszczytowych – jak to wygląda w praktyce?

Taryfa G12 jest taryfą dwustrefową, którą potocznie nazywa się taryfą nocną ze względu na to, że nocą obowiązują niższe opłaty za prąd. Doba bowiem zostaje podzielona na dwie strefy czasowe – godziny pozaszczytowe z niższą stawką za kilowatogodzinę i godziny szczytu z wyższą opłatą za prąd. Tak więc w obu tych strefach czasowych obowiązują różne stawki za kWh, w zależności od indywidualnego cennika danego dostawcy prądu. Jeśli chodzi o godziny szczytu, to najczęściej przypadają one na godziny od 06:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00. Natomiast mniej za prąd można zapłacić, zużywając go w godzinach od 22:00 do 06:00 i od 13:00 do 15:00. Są to oczywiście tylko orientacyjne przykłady, dlatego też w celu sprawdzenia dokładnych godzin obowiązywania każdej ze stref czasowych w taryfie nocnej należy zapoznać się z oferta danego dostawcy prądu. Strefa z niższą stawką cenową za kilowatogodzinę obwiązuje w większości przypadków przez dziesięć godzin w ciągu doby, a wyższa stawka przez czternaście godzin.

Kiedy taryfa G12 będzie opłacalna?

Taryfa dwustrefowa G12 będzie korzystną opcją w przypadku gospodarstw domowych, gdzie co najmniej 40% całkowitego dobowego zużycia energii eklektycznej przypada na godziny nocne czy też pozaszczytowe w godzinach wczesnopopołudniowych. Jeśli zatem możliwe jest korzystanie z urządzeń elektrycznych głównie po godzinie 22.00 i do 6.00 na rano oraz w godzinach od 13.00 do 15.00, to taryfa nocna może równać się niemałym oszczędnościom w skali roku. W wielu przypadkach da się bowiem zaplanować prace zmywarki, drukarki, pralki czy też innych energochłonnych urządzeń właśnie na godziny objęte niższą stawką cenową.