Dotacje na fotowoltaikę – z jakich programów można skorzystać?

Montaż i zakup instalacji fotowoltaicznej staje się coraz bardziej dostępną inwestycją dla klientów indywidualnych. Pomagają w tym także programy rządowe, udzielające bezzwrotnego wparcia finansowego w postaci dotacji lub niskooprocentowanej pożyczki, rozłożonej na wieloletnie raty. W przeciągu najbliższych lat będzie można dzięki temu odnotować znaczny wzrost wykorzystania rozwiązań ekologicznych, czyli odnawialnych źródeł energii.

Dotacje na fotowoltaikę z programu Mój Prąd i Prosument 2

Obecnie osoby planujące zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej mają do dyspozycji wiele programów dotacyjnych, które zostały stworzone w celu wspierania tego typu inwestycji. Najlepszym tego przykładem będzie program Mój Prąd dotyczący mikroinstalacji PV o mocy od 2 do 1 kW, podłączonej już do sieci energetycznej. Wnioski mogą być składane przez osoby fizyczne, które będą produkować prąd wyłącznie na własne potrzeby. Maksymalną kwotą dotacji jest 5000 złotych, co pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych. Z kolei w ramach programu Prosument 2 można uzyskać wsparcie w postaci niskooprocentowanej pożyczki lub kredytu – okres ich finansowania wynosi maksymalnie do 15 lat. Jeśli chodzi o dotację w ramach tego programu, to mówić można o wysokości 15 lub 30% wsparcia finansowego. Dotacje na fotowoltaikę (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dotacje) dotyczą wyłącznie instalacji PV o mocy do 40 kW.

Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne w ramach programu Czyste Powietrze i Energia Plus

W celu uzyskania wsparcia finansowego na sfinansowanie wykonania instalacji fotowoltaicznej, można skorzystać z programu Czyste Powietrze. Wnioski mogą być składane przez osoby fizyczne, będące właścicielami nieruchomości w postaci domu jednorodzinnego. Wysokość uzyskanego dofinansowania jest ściśle uzależniona od dochodów wnioskodawcy, może pokryć maksymalnie 90% kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji. Dostępny jest jeszcze program Energia Plus, z którego mogą skorzystać nie tylko właściciele gospodarstw domowych, ale też klienci biznesowi czy samorządy. Mówić można tutaj o pomocy w postaci pożyczki preferencyjnej do 300 mln złotych, częściowym umorzeniu zobowiązania, przyznaniu kredytu na okres do 15 lat.