Elektromobilność w Polsce – największe wątpliwości

Elektromobilność w Polsce

Jako że temat elektromobilności w Polsce wciąż jest stosunkowo mało znany, większość Polaków podchodzi do niego z dużą dozą sceptycyzmu. Tymczasem pojazdy zasilane energią elektryczną są korzystne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również portfela. Dziś postaramy się rozwiać największe wątpliwości związane z samochodami zasilanymi energią elektryczną w Polsce.

Trudności w ładowaniu

Faktem jest, że elektromobilność w Polsce wciąż jest na niższym poziomie niż w wielu innych krajach europejskich. Nie oznacza to jednak, że dłuższa podróż samochodem elektrycznym jest zupełnie niemożliwa na terenie kraju. Wciąż rośnie liczba stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w miejscach publicznych.

Dodatkowo, pojawia się również coraz więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych do domowego użytku. Dzięki nim, możliwe jest ładowanie pojazdów w sposób legalny i bezpieczny.

Niewielki wybór pojazdów

Elektromobilność w Polsce

W porównaniu z samochodami tradycyjnymi, rzeczywiście pojazdów elektrycznych jest znacznie mniej. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich w ogóle: po prostu historia samochodów elektrycznych jest dużo krótsza. Wielu topowych producentów samochodowych posiada już w swojej ofercie modele hybrydowe lub w pełni elektryczne, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie swojego wyboru do zapotrzebowania i preferencji.

Samochody elektryczne a bezpieczeństwo

Część przeciwników pojazdów elektrycznych podnosi, że są one niebezpieczne dla uczestników ruchu. Tymczasem każdy samochód przechodzi szereg testów, a jego poszczególne podzespoły są odpowiednio zabezpieczone tak, by były bezpieczne. Komory baterii i ich przewody oplata się z użyciem różnego rodzaju zabezpieczeń, m.in. kevlarowych. W razie uderzenia, zasilanie jest automatycznie odcinane, dzięki czemu samochody elektryczne są maksymalnie bezpieczne tak dla ich użytkowników, jak i innych uczestników ruchu. Dodatkowo, takie pojazdy muszą przejść komplet testów analogicznych do tych, którym poddawane są samochody spalinowe. Dzięki temu, auta elektryczne nie ustępują bezpieczeństwem modelom spalinowym.